NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Васил Барков: Българо-украинската продукция „Краят на реката“ е много изстрадан филм
5336
Калейдоскоп

Васил Барков: Българо-украинската продукция „Краят на реката“ е много изстрадан филм

Българско-украинската продукция „Краят на реката“, която е единствената родна лента в конкурсната програма на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“, е един много изстрадан филм. Това сподели след премиерата на заглавието режисьорът Васил Барков. Това е неговият пълнометражен дебют, след заснемането на няколко документални и късометражни филма. Завършил е НАТФИЗ „Кр

| 25 Август 2024, 13:41 ч.
Васил Барков: Българо-украинската продукция „Краят на реката“ е много изстрадан филм
Васил Барков: Българо-украинската продукция „Краят на реката“ е много изстрадан филм
Снимка © БТА

Българско-украинската продукция „Краят на реката“, която е единствената родна лента в конкурсната програма на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“, е един много изстрадан филм.

Disney концерт, наречен „Вълшебната музика от филмите“, ще се състои на 12 октомври в зала 1 на НДК, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

„Потопете се в чудния свят на Disney с Виктор Ибришимов, Керана, Криста, Веси Бонева, Момчил Степанов и Теодор Койчинов, чиито гласове ще оживеят под акомпанимента на Врачанска филхармония с диригент Христо Павлов“, допълват от СМЕ.

По думите им, следвайки традицията да представя най-обичаните истории и герои на Disney, този концерт обещава да превърне зала 1 на НДК в свят на магия и мечти – с класики като „Пепеляшка" и „Красавицата и Звяра", до популярни заглавия от последно време като „Замръзналото кралство" и „Смелата Ваяна“.

Disney Concerts е дивизията за продуциране и лицензиране на концерт

Пианистката с български корени Люлюа Ал Шамлан - родена в Кувейт и с богат концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Близкия изток, изпълни вчера в Полския институт в София творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов.

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано Екстраваганца“.          

Люлюа Ал Шамлан е възпитаник на майсторския клас на маестро Людмил Ангелов в Нов български университет. Проф. Ангелов лично представи момичето на публиката в Полския институт, сред която беше и майката на Люлюя, която е българка.

22-годишната пианистка изпълни т.нар. „неизсвирима“ творба на Шуберт – Фантазия „Странникът“, в която, според музикални критици,  композиторът достига

Множество звезди от света на киното като Анджелина Джоли, Лейди Гага, Брад Пит, Джордж Клуни, Никол Кидман, се очакват да пристигнат на 81-вия филмов фестивал във Венеция, чиято програма беше представена във вторник, съобщиха АФП и Ройтерс. 

Общо 21 филма ще се борят за престижната награда „Златен лъв“ за най-добър филм, съобщи директорът на фестивала Алберто Барбера. 

Сред най-очакваните филми е „Жокера: Лудост за двама“ на Тод Филипс, който се завръща пред камерата за продължението на кинопродукцията от 2019 г. В главната роля отново е Хоакин Финикс, а Лейди Гага се присъединява към актьорския състав.

Други филми, които вероятно ще привлекат вниманието, са биографичният "Мария" на чилийския режисьор Пабло Ларайн и с участието на Анджелина Джоли. Тя се превъплъщава в ролята на оперната дива Мария Калас. Продукцията Queer на Лука Гуаданино с Даниел Кр

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. 

Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал. 

Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя. 

Арх. Иванова напомни, че сградата има статут на паметник на културата от национално значение. Фестивалът показва именно потенциала на монумента, разказва историята и създава новите спомени с новото изживяване на това какво паметникът „Бузлуджа“ може да бъде, посочи тя. 

По думите и Open Buzludzha е място за

С изложба под наслов "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба", в галерията на Българския културно-информационен център в Скопие тази вечер беше отбелязан денят на Съединението на Княжество България и Източна Румелия – 6 септември. 

„Шести септември ни напомня за българския национален въпрос, който изразява идеала на възрожденските българи – обединение на всички земи, населени с българи. Това е може би най-българското решение на управляващото тогава ръководство. Дръзкият политически акт на нашите предци от 6 септември 1885 година всъщност ни обединява и вдъхновява в усилията ни да изградим и съхраним свободна, стабилна България”, каза при откриването на изложбата директорът на Българския културно-информационен център Антония Велева.

„Не забравяме, че Съединението е един спонтанен, чисто български акт, проти

Това сподели след премиерата на заглавието режисьорът Васил Барков. Това е неговият пълнометражен дебют, след заснемането на няколко документални и късометражни филма. Завършил е НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ при Владислав Икономов.

Вилково, където се развива действието във филма, е близо до родното село на режисьора. Историята е базирана на действителни събития и разказва за българин, който отива в Украйна и намира мечтания живот.

От малък съм впечатлен от този край и неговите жители, които са руснаци, прогонени от царския режим. Те се наричат липовани и имат специфична култура, разказа Барков.

Преди години той участва в заснемането на документален филм за общността.

„Бяхме там през зимата, запознахме се с баба Зина, видях тези канали, които напомнят Венеция и се вливат в Дунав. До такава степен се впечатлих, че започнах да мисля за игрална история, която да се развива там. Желанието ми бе във филма да създам смесица от културни пространства и да ги сблъскам“, сподели той.

Изложбата “Невидимо за очите” на испанския фотограф Алберто Гарсия-Аликс бе открита тази вечер в Софийската градска художествена галерия.

За нас фотографията е значимо изкуство и ще бъде такова винаги. Надявам се да расте нашата колекция от Европа и света, каза Аделина Филева, директор на СГХГ.

“Може би не знаете, че авторът има книга, която се казва “Това, което очите имат да кажат”. Това, което ни казва авторът е, че очите са орган, който може да изрази нещо. И това послание е диалогът, който се осъществява между обектива на фотоапарата и обекта, който снимаме. И за мен е голямо удоволствие да съм тук, защото тази изложба представлява фотографски разказ на моето поколение”, каза посланикът на Испания в България Мигел Алонсо Берио.

По думите му всички портрети в изложбата съдържат една сериозност и достойнство. “Това е ироничен поглед. Това е поглед на човек,

Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА. 

Шварценегер благодари на препълнената зала за оказаната му чест и каза, че това, което го е направило най-щастлив в живота, не е успехът като културист и холивудска звезда, или спечелените милиони, а възможността да бъде полезен на другите. 

Бившият републикански губернатор на американския щат Калифорния допълни, че неговата задача в живота е да бъде полезен на другите. Той добави, че има още един житейски урок, който иска да сподели. „Не слушайте скептиците“, каза Шварценегер. 

Германският вицеканцлер и министър на икономиката Роберт Хабек лично връчи дипломана Шварценегер като признание за работата му в областта на изменението на климата и насърчаването н

Певицата Тейлър Суифт за шеста поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.

Изпълнителката запазва първенството си с The Tortured Poets Department, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 175 000 албумни еквивалентни единици. 

The Tortured Poets Department на Тейлър Суифт е първият албум, прекарал първите си шест седмици начело в чарта Билборд 200 след One Thing at a Time на кънтри певеца Морган Уолън, който се задържа на върха през първите си 12 седмици на музикалния пазар. 

Сред албумите на Суифт, класирали се на първа позиция, The Tortured Poets Department се изравнява с Folklore за най-много седмици начело след дебюта им - по шест. 

За цялата си кариера Тейлър Суифт е прекарала 75 седмици на първо място в чарта Билборд 200, с което подобрява собствения си рекорд сред самос

Изложба, създадена след срещи на художници със затворници, ще бъде подредена в галерия „Доза“ от 26 август до 14 септември.

Експозицията е озаглавена „Между обитатели (Изкуство от затвора)“ и е курирана от Цветелина Анастасова, съобщават организаторите.

Със свои творби в събитието участват Антония Колева-Нитра, Драгомир Костадинов- PXRN, Mира Недялкова, Михаела Зоева, Стефан Чурчулиев. Автор на графичната идентичност е Аделина Бонева. 

„Между обитатели“ е продължение на дългогодишното ни изследване върху свободата на духа у артиста и лишения от свобода. В рамките на платформата за съвременно визуално изкуство Advertising Artists даваме възможност за наблюдение върху взаимодействието между две групи с различни особености – артисти и затворници, всички те често поставяни отвъд границите на общоприетото

„Дни на индийската култура“ ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас.

На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. „Трупата, ръководена от Арупа Лахири, е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия – бхаратанатям, който се отличава със сложна игра на краката, изразителни жестове с ръце и пищни костюми, често изобразяващи истории от индуиската митология“, разказват организаторите от Индийския съвет за културни отношения и Индологическа фондация „Изток-Запад“.

По думите им танцът съчетава ритъм, музика и разказване на истории по високо стилизиран начин. Гарги Бябарта, Дидхита Сингха, Майури Шом, Срадхасри Брахмо, Сангита Банерджи и единственият мъж в трупата

Написва първи вариант на сценария и го дава на Марин Дамянов, който се включва в продукцията. През 2018 г. получават финансиране в Националния филмов център (НФЦ) у нас, но недостатъчно и се налага да търсят и друг продуцент. Получават държавна подкрепа и в Украйна, която с идването на нова власт е отменена. Затова кандидатстват втори път и отново печелят, разказа режисьорът. В сценарния екип се включва и Володимир Филиппов. 

„След това дойде пандемията от КFLRO-19 и после войната. Този филм е изстрадан до такава степен технически, емоционално и режисьорски. Монтиран е от разстояние, което беше мъчително. Ако сега трябваше да го започна отново, нямаше да го направя, защото не може да се работи по този начин“, сподели Барков. 

Той каза, че войната се отразява силно на хората в родния му край. „Върху тях се насложиха толкова събития от световен мащаб и в емоционално състояние те са потиснати и разбити. Не знаят как да живеят, какво бъдеще ги очаква. Животът им е ограничен от военните. Сега не могат и да излизат спокойно с лодките си в делтата на Дунав да ловят риба, което е единственият им поминък, докато по време на снимките това все още бе възможно“, допълни той. 

По думите му в момента в Украйна не се снимат филми, а преди войната е имало доста продукции на година и те са били обезпечени с добри бюджети, поне два пъти по-големи отколкото в България. „Там има кино култура. Все повече навлизат европейските практики. Украинците са отворени към света, канят известни имена, правят копродукции“, разказа Барков. 

В неговия филм „Краят на реката“ главната роля изпълнява българският артист Пенко Господинов. Според режисьора героят му Христофор се променя пред очите ни.

„Той идва от едно безгрижие в България и за него Вилково е непознат свят. Там той усеща нуждата да разчупи пространството, в което живее, да направи крачката да си възвърне живота, за който винаги е мечтал“, каза Васил Барков.

Той уточни, че иска да прави не режисьорско кино, а и актьорско, в което образът да владее изпълнителя.

„За мен Пенко Господинов е откритие в тази роля и той издърпва филма. Гледал съм го в други роли, където играе по-скоро статично състояние на предсказуем, вътрешно монолитен човек, мъжкар, а тук той преминава през различни емоционални състояния“, смята режисьорът. 

Критиката изрази отлична оценка и за изпълнителката на главната женска роля във филма. Това е Катерина Молчанова, която по думите на Барков е известна украинска киноактриса с много сериозни роли и международни участия. Той вижда в изиграния от нея образ експресионизъм с емоции от нулата до върха и намира избора й за чудесен. Ярко присъствие според него има и българският актьор Георги Керменски. Музиката е на Калин Николов, с когото Барков сподели, че са имали творческо единение и чудесна спойка, въпреки че се е наложило да се пренаписват част от композициите.  

Лентата „Краят на реката“ вече е показана във Вилково, дублирана на украински. По думите на режисьора тя е била разбрана от местните хора, макар те да намират града си за по-светъл от показания на екрана. Обясних това с мрачната история за непредумишленото убийство и за света на главния герой, който се опитва да отвори това пространство, обясни Барков.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
5336
Калейдоскоп

Васил Барков: Българо-украинската продукция „Краят на реката“ е много изстрадан филм

Това сподели след премиерата на заглавието режисьорът Васил Барков.Това е неговият пълнометражен дебют, след заснемането на няколко документални и късометражни филма. Завършил е НАТФИЗ „Кр.

| 25 Август 2024, 13:41 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Васил Барков: Българо-украинската продукция „Краят на реката“ е много изстрадан филм
Васил Барков: Българо-украинската продукция „Краят на реката“ е много изстрадан филм
Снимка © БТА

Българско-украинската продукция „Краят на реката“, която е единствената родна лента в конкурсната програма на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“, е един много изстрадан филм.

Това сподели след премиерата на заглавието режисьорът Васил Барков. Това е неговият пълнометражен дебют, след заснемането на няколко документални и късометражни филма. Завършил е НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ при Владислав Икономов.

Disney концерт, наречен „Вълшебната музика от филмите“, ще се състои на 12 октомври в зала 1 на НДК, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

„Потопете се в чудния свят на Disney с Виктор Ибришимов, Керана, Криста, Веси Бонева, Момчил Степанов и Теодор Койчинов, чиито гласове ще оживеят под акомпанимента на Врачанска филхармония с диригент Христо Павлов“, допълват от СМЕ.

По думите им, следвайки традицията да представя най-обичаните истории и герои на Disney, този концерт обещава да превърне зала 1 на НДК в свят на магия и мечти – с класики като „Пепеляшка" и „Красавицата и Звяра", до популярни заглавия от последно време като „Замръзналото кралство" и „Смелата Ваяна“.

Disney Concerts е дивизията за продуциране и лицензиране на концерт

Пианистката с български корени Люлюа Ал Шамлан - родена в Кувейт и с богат концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Близкия изток, изпълни вчера в Полския институт в София творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов.

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано Екстраваганца“.          

Люлюа Ал Шамлан е възпитаник на майсторския клас на маестро Людмил Ангелов в Нов български университет. Проф. Ангелов лично представи момичето на публиката в Полския институт, сред която беше и майката на Люлюя, която е българка.

22-годишната пианистка изпълни т.нар. „неизсвирима“ творба на Шуберт – Фантазия „Странникът“, в която, според музикални критици,  композиторът достига

Множество звезди от света на киното като Анджелина Джоли, Лейди Гага, Брад Пит, Джордж Клуни, Никол Кидман, се очакват да пристигнат на 81-вия филмов фестивал във Венеция, чиято програма беше представена във вторник, съобщиха АФП и Ройтерс. 

Общо 21 филма ще се борят за престижната награда „Златен лъв“ за най-добър филм, съобщи директорът на фестивала Алберто Барбера. 

Сред най-очакваните филми е „Жокера: Лудост за двама“ на Тод Филипс, който се завръща пред камерата за продължението на кинопродукцията от 2019 г. В главната роля отново е Хоакин Финикс, а Лейди Гага се присъединява към актьорския състав.

Други филми, които вероятно ще привлекат вниманието, са биографичният "Мария" на чилийския режисьор Пабло Ларайн и с участието на Анджелина Джоли. Тя се превъплъщава в ролята на оперната дива Мария Калас. Продукцията Queer на Лука Гуаданино с Даниел Кр

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. 

Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал. 

Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя. 

Арх. Иванова напомни, че сградата има статут на паметник на културата от национално значение. Фестивалът показва именно потенциала на монумента, разказва историята и създава новите спомени с новото изживяване на това какво паметникът „Бузлуджа“ може да бъде, посочи тя. 

По думите и Open Buzludzha е място за

С изложба под наслов "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба", в галерията на Българския културно-информационен център в Скопие тази вечер беше отбелязан денят на Съединението на Княжество България и Източна Румелия – 6 септември. 

„Шести септември ни напомня за българския национален въпрос, който изразява идеала на възрожденските българи – обединение на всички земи, населени с българи. Това е може би най-българското решение на управляващото тогава ръководство. Дръзкият политически акт на нашите предци от 6 септември 1885 година всъщност ни обединява и вдъхновява в усилията ни да изградим и съхраним свободна, стабилна България”, каза при откриването на изложбата директорът на Българския културно-информационен център Антония Велева.

„Не забравяме, че Съединението е един спонтанен, чисто български акт, проти

Вилково, където се развива действието във филма, е близо до родното село на режисьора. Историята е базирана на действителни събития и разказва за българин, който отива в Украйна и намира мечтания живот.

От малък съм впечатлен от този край и неговите жители, които са руснаци, прогонени от царския режим. Те се наричат липовани и имат специфична култура, разказа Барков.

Изложбата “Невидимо за очите” на испанския фотограф Алберто Гарсия-Аликс бе открита тази вечер в Софийската градска художествена галерия.

За нас фотографията е значимо изкуство и ще бъде такова винаги. Надявам се да расте нашата колекция от Европа и света, каза Аделина Филева, директор на СГХГ.

“Може би не знаете, че авторът има книга, която се казва “Това, което очите имат да кажат”. Това, което ни казва авторът е, че очите са орган, който може да изрази нещо. И това послание е диалогът, който се осъществява между обектива на фотоапарата и обекта, който снимаме. И за мен е голямо удоволствие да съм тук, защото тази изложба представлява фотографски разказ на моето поколение”, каза посланикът на Испания в България Мигел Алонсо Берио.

По думите му всички портрети в изложбата съдържат една сериозност и достойнство. “Това е ироничен поглед. Това е поглед на човек,

Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА. 

Шварценегер благодари на препълнената зала за оказаната му чест и каза, че това, което го е направило най-щастлив в живота, не е успехът като културист и холивудска звезда, или спечелените милиони, а възможността да бъде полезен на другите. 

Бившият републикански губернатор на американския щат Калифорния допълни, че неговата задача в живота е да бъде полезен на другите. Той добави, че има още един житейски урок, който иска да сподели. „Не слушайте скептиците“, каза Шварценегер. 

Германският вицеканцлер и министър на икономиката Роберт Хабек лично връчи дипломана Шварценегер като признание за работата му в областта на изменението на климата и насърчаването н

Певицата Тейлър Суифт за шеста поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.

Изпълнителката запазва първенството си с The Tortured Poets Department, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 175 000 албумни еквивалентни единици. 

The Tortured Poets Department на Тейлър Суифт е първият албум, прекарал първите си шест седмици начело в чарта Билборд 200 след One Thing at a Time на кънтри певеца Морган Уолън, който се задържа на върха през първите си 12 седмици на музикалния пазар. 

Сред албумите на Суифт, класирали се на първа позиция, The Tortured Poets Department се изравнява с Folklore за най-много седмици начело след дебюта им - по шест. 

За цялата си кариера Тейлър Суифт е прекарала 75 седмици на първо място в чарта Билборд 200, с което подобрява собствения си рекорд сред самос

Изложба, създадена след срещи на художници със затворници, ще бъде подредена в галерия „Доза“ от 26 август до 14 септември.

Експозицията е озаглавена „Между обитатели (Изкуство от затвора)“ и е курирана от Цветелина Анастасова, съобщават организаторите.

Със свои творби в събитието участват Антония Колева-Нитра, Драгомир Костадинов- PXRN, Mира Недялкова, Михаела Зоева, Стефан Чурчулиев. Автор на графичната идентичност е Аделина Бонева. 

„Между обитатели“ е продължение на дългогодишното ни изследване върху свободата на духа у артиста и лишения от свобода. В рамките на платформата за съвременно визуално изкуство Advertising Artists даваме възможност за наблюдение върху взаимодействието между две групи с различни особености – артисти и затворници, всички те често поставяни отвъд границите на общоприетото

„Дни на индийската култура“ ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас.

На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. „Трупата, ръководена от Арупа Лахири, е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия – бхаратанатям, който се отличава със сложна игра на краката, изразителни жестове с ръце и пищни костюми, често изобразяващи истории от индуиската митология“, разказват организаторите от Индийския съвет за културни отношения и Индологическа фондация „Изток-Запад“.

По думите им танцът съчетава ритъм, музика и разказване на истории по високо стилизиран начин. Гарги Бябарта, Дидхита Сингха, Майури Шом, Срадхасри Брахмо, Сангита Банерджи и единственият мъж в трупата

Преди години той участва в заснемането на документален филм за общността.

„Бяхме там през зимата, запознахме се с баба Зина, видях тези канали, които напомнят Венеция и се вливат в Дунав. До такава степен се впечатлих, че започнах да мисля за игрална история, която да се развива там. Желанието ми бе във филма да създам смесица от културни пространства и да ги сблъскам“, сподели той.

Написва първи вариант на сценария и го дава на Марин Дамянов, който се включва в продукцията. През 2018 г. получават финансиране в Националния филмов център (НФЦ) у нас, но недостатъчно и се налага да търсят и друг продуцент. Получават държавна подкрепа и в Украйна, която с идването на нова власт е отменена. Затова кандидатстват втори път и отново печелят, разказа режисьорът. В сценарния екип се включва и Володимир Филиппов. 

„След това дойде пандемията от КFLRO-19 и после войната. Този филм е изстрадан до такава степен технически, емоционално и режисьорски. Монтиран е от разстояние, което беше мъчително. Ако сега трябваше да го започна отново, нямаше да го направя, защото не може да се работи по този начин“, сподели Барков. 

Той каза, че войната се отразява силно на хората в родния му край. „Върху тях се насложиха толкова събития от световен мащаб и в емоционално състояние те са потиснати и разбити. Не знаят как да живеят, какво бъдеще ги очаква. Животът им е ограничен от военните. Сега не могат и да излизат спокойно с лодките си в делтата на Дунав да ловят риба, което е единственият им поминък, докато по време на снимките това все още бе възможно“, допълни той. 

По думите му в момента в Украйна не се снимат филми, а преди войната е имало доста продукции на година и те са били обезпечени с добри бюджети, поне два пъти по-големи отколкото в България. „Там има кино култура. Все повече навлизат европейските практики. Украинците са отворени към света, канят известни имена, правят копродукции“, разказа Барков. 

В неговия филм „Краят на реката“ главната роля изпълнява българският артист Пенко Господинов. Според режисьора героят му Христофор се променя пред очите ни.

„Той идва от едно безгрижие в България и за него Вилково е непознат свят. Там той усеща нуждата да разчупи пространството, в което живее, да направи крачката да си възвърне живота, за който винаги е мечтал“, каза Васил Барков.

Той уточни, че иска да прави не режисьорско кино, а и актьорско, в което образът да владее изпълнителя.

„За мен Пенко Господинов е откритие в тази роля и той издърпва филма. Гледал съм го в други роли, където играе по-скоро статично състояние на предсказуем, вътрешно монолитен човек, мъжкар, а тук той преминава през различни емоционални състояния“, смята режисьорът. 

Критиката изрази отлична оценка и за изпълнителката на главната женска роля във филма. Това е Катерина Молчанова, която по думите на Барков е известна украинска киноактриса с много сериозни роли и международни участия. Той вижда в изиграния от нея образ експресионизъм с емоции от нулата до върха и намира избора й за чудесен. Ярко присъствие според него има и българският актьор Георги Керменски. Музиката е на Калин Николов, с когото Барков сподели, че са имали творческо единение и чудесна спойка, въпреки че се е наложило да се пренаписват част от композициите.  

Лентата „Краят на реката“ вече е показана във Вилково, дублирана на украински. По думите на режисьора тя е била разбрана от местните хора, макар те да намират града си за по-светъл от показания на екрана. Обясних това с мрачната история за непредумишленото убийство и за света на главния герой, който се опитва да отвори това пространство, обясни Барков.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.